nešto novo
Bajden upozorio Putina kao nikada u životu! "Ovo ti neće proći"
Ovog leta, kargo pošiljke počele su da gore na aerodromima i skladištima u Nemačkoj,Velikoj Britaniji i Poljskoj
Ovog leta, kargo pošiljke počele su da gore na aerodromima i skladištima u Nemačkoj,Velikoj Britaniji i Poljskoj. Zbog toga su zvaničnici u Vašingtonu i Evropljani verovali su da su Rusi odgovorni za ove diverzije.
U avgustu, Bela kuća je postala zabrinuta da Rusi planiraju da prenesu sabotaže i na teritoriju SAD, navodi se u tajno pribavljenim obaveštajnim podacima, prenosi britanski Indipendent.
Problem je bio kako dostaviti upozorenje Putinu, koji nije razgovarao s Bajdenom od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Na brifinzima u Beloj kući, Bajdenovi saradnici analizirali su razgovore između visokih zvaničnika ruske vojne obaveštajne agencije GRU, koji su opisivali kako su pošiljke potrošačkih proizvoda, poput malih elektronskih masažera, zapaljene kao probna operacija, piše Njujork tajms.
Nakon što su Rusi otkrili kako paketi prolaze kroz procedure skeniranja i koliko im je vremena potrebno za dostavu, planirali su da ih šalju avionima ka SAD i Kanadi, gde bi izazvali požare nakon istovara.
Glavna zabrinutost bili su kargo avioni, ali i putnički avioni koji povremeno prevoze manje pakete u svojim prtljažnim prostorima ukoliko ima slobodnog mesta.
Sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas rekao je da je "rizik od katastrofalne greške bio očigledan, jer bi ti požari mogli da se dogode u potpuno natovarenim avionima".
Majorkas je u avgustu uveo nova ograničenja za skeniranje kargo pošiljki ka SAD. Kada su se upozorenja ponovo pojavila u oktobru, Majorkas je apelovao na izvršne direktore najvećih avio-kompanija koje lete ka SAD da preduzmu dodatne mere kako bi sprečili katastrofu tokom leta. Neke od mera su postale javno poznate, dok su druge ostale poverljive.
Zvaničnici Bele kuće nisu bili sigurni da li je Putin naredio plan ili je uopšte bio obavešten o njemu. Bilo je moguće da mu to nije preneto, ali je u tom trenutku pokrenut veliki napor da se Putinu pošalje poruka da to obustavi.
Slično situaciji iz oktobra 2022, kada su SAD verovale da Rusija razmatra upotrebu nuklearnog oružja u Ukrajini, Bajden je poslao savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana i direktora CIA Vilijama Bernsa da upozore Putinove saradnike. Bilo je potrebno koristiti više kanala kako bi se osiguralo da poruka stigne do Putina, rekao je jedan visoki zvaničnik.
Upozorenje je sadržalo da će, ukoliko ruska sabotaža dovede do masovnih žrtava u vazduhu ili na tlu, SAD smatrati Rusiju odgovornom za "podsticanje terorizma".
Iako Saliven i Berns nisu precizirali kakva bi bila reakcija, nagovestili su da bi to značilo eskalaciju "rata u senci" između Rusije i SAD. Ovaj takozvani hibridni rat vodi se svakodnevno, pri čemu Rusija očigledno koristi sabotaže kako bi slomila volju NATO zemalja da podrže Ukrajinu, ali bez ulaska u direktan sukob s NATO.
To je dovelo do novog načina života u Evropi, okončavši osećaj sigurnosti koji je postojao nakon Hladnog rata. Potraga za potencijalnim aktima sabotaže traje svakog sata na aerodromima, lukama i ispod površine, kao i na ulicama velikih evropskih gradova.
Međutim, požari širom Evrope su za sada prestali, a poruka je stigla do ruskog lidera, navode zvaničnici. Ono što ostaje nepoznato jeste da li je Putin zaustavio planove ili koliko dugo bi oni mogli ostati na pauzi. Zvaničnici takođe kažu da je moguće da Rusija koristi vreme za usavršavanje svojih uređaja.
Bonus video:
(Espreso/Telegraf)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!